Czym jest malowanie proszkowe?

Home/Poradnik malowanie proszkowe
post preview

Co to jest malowanie proszkowe?

Lakierowanie proszkowe to technologia malowania polegająca na nakładaniu - zamiast ciekłej farby - farby w proszku. Jest to jedna z najnowocześniejszych i najbardziej efektywna technika malowania metali. Dzięki swoim zaletom, posiada szerokie zastosowanie. Malowanie proszkowe możliwe jest przede wszystkim na elementach wykonanych z aluminium, stali czarnej/zwykłej, mosiądzu, żeliwie i szkle. Dlatego doskonale sprawdza się do malowania bram, regałów sklepowych, warsztatowych i laboratoryjnych, mebli ogrodowych, grzejników czy rynien.
Jak sprawić, żeby coś, co nie ma postaci płynnej przywierało do malowanej powierzchni?
Wykorzystywane są do tego siły elektrostatyczne, które przyciągają cząsteczki farby (uprzednio naelektryzowanej) do malowanego elementu. Bardzo ważne jest wcześniejsze dokładne oczyszczenie powierzchni (u nas metodą ultradźwięków).
Nadmiar farby po prostu nie przylega, uzyskujemy dzięki temu równomierną warstwę wierzchnią.

Następnie element, z nałożoną farbą proszkową, trafia na około 20 minut do specjalnego pieca, gdzie zostaje poddany procesowi polimeryzacji w temperaturze od 180- 210°C
Farba topi się i łączy z innymi cząsteczkami tworząc jednolitą powłokę, efektownie wyglądającą, odporną na uszkodzenia mechaniczne, korozję, chemikalia i temperaturę.

Malowanie proszkowe to:
• oszczędność farby,
• spora wydajność,
• odporność na korozję,
• lepsza ochrona przez uszkodzeniami,
• większe zabezpieczenie przed czynnikami chemicznymi,
• brak negatywnego działania na środowisko naturalne

Jak już wspomnieliśmy wcześniej powierzchnia pomalowana w sposób proszkowy jest odporna na korozje oraz wszystkiego rodzaju anomalia takie jak pogoda, temperatura czy chemikalia. Ważną zaletą tej technologii jest również brak emisji rozpuszczalników oraz chemicznych substancji do środowiska podczas malowania. Technika ta zapewnia nam 100% zużycie produktu, czyli farby proszkowej, niezużyta farba zostaje powtórnie wykorzystana podczas kolejnych zabiegów. Malowanie proszkowe zapewnia oszczędność energii poprzez zastosowanie zamkniętego układu wentylacji dzięki temu nie wpływa źle na środowisko.